ثبت امتیاز

ابراز نارضایتی طالبان از اخراج پناهجویان افغان از ترکیه ، در حالی که سال گذشته میلادی ترکیه 57 هزار و 174 پناهجو را به افغانستان بازگردانده بود، امسال هم روند اخراج مهاجرین افغان از این کشور ادامه دارد. همچنین شماری از پناهجویان افغان که به تازگی از ترکیه اخراج شده‌اند، می‌گویند در مرز این کشور توسط نیروهای مرزبانی ترکیه بازداشت شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

با این حال، دولت افغانستان با انتقاد از چگونگی اخراج پناهجویان افغان از سوی دولت ترکیه، از آنکارا درخواست دارد روند اخراج پناهجویان بدون آزار و اذیت انجام شود.

ابراز نارضایتی طالبان از اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

ابراز نارضایتی طالبان از اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی هیئت حاکمه افغانستان در واکنش به این گزارش‌ها تأکید کرد، روند انتقال پناهجویان باید بدون آزار و اذیت انجام شود. مجاهد به طلوع نیوز گفت: ما در این‌ باره با کشور ترکیه در تماس هستیم تا با مهاجرین ما آنجا برخورد انسانی صورت بگیرد، اگر چه آنجا مشکلات قانونی هم وجود دارد. وی افزود دست‌کم دو میلیون پناهجوی افغان در دو سال گذشته به این کشور بازگشته‌اند.

شماری از پناهجویان افغان اخراج شده از ترکیه از برخورد خشن نیروهای مرزی این کشور با پناهجویان می‌گویند. عبدالرحمن، از میان هزاران اخراج شده که هفت ماه پیش افغانستان را به قصد پیدا کردن کار در ترکیه ترک کرده بود، می‌گوید در مرز مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و پس از مدتی بازداشت اخراج شده است. سرور، از دیگر پناهجویان افغان نیز با انتقاد از رفتار خشن مرزبانی ترکیه گفت: ما را شدیداً لت‌وکوب کردند، با آهن زدند پاهایم را شکستند.

اداره کل مهاجرت ترکیه اعلام کرده است طی سال گذشته 68 هزار و 290 پناهجوی افغان از مجموع 124 هزار و 441 پناهجوی غیرقانونی را اخراج کرده است.

اوایل هفته جاری نیز رسانه‌های ترکیه اعلام کردند 230 پناهجوی افغانستانی که از شهرهای مختلف این کشور بازداشت شده بودند به کشورشان بازگردانده شدند.

به نظر می‌رسد تنگنا های حاصل از بحران‌های فراگیر اقتصادی و عدم انطباق فرهنگی در کنار شمار روزافزون مهاجران غیرقانونی و پناهجویان افغان در ترکیه و نقش آنها در تعمیق تنش‌های بین آنکارا و آتن، از جمله عوامل دخیل در اتخاذ سیاست اخراج افاغنه از ترکیه باشند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.