5/5 - (1 امتیاز)

خشم ترکیه از بی‌حرمتی به قرآن کریم در سوئد ، با حمایت قانونی دولت سوئد، مردی روز چهارشنبه و همزمان با ایام مبارک ذی‌الحجه و اعیاد اسلامی مسلمانان، طی اقدامی شنیع و شیطانی، یک قرآن را در بیرون مسجد مرکزی استکهلم پاره کرد و سوزاند.

ترکیه اواخر بهمن ماه سال گذشته، مذاکرات عضویت سوئد در ناتو را به خاطر یک هتاکی دیگر با حضور یک سیاستمدار راست افراطی دانمارکی و آتش زدن یک نسخه از قرآن در نزدیکی سفارت ترکیه در استکهلم، به حالت تعلیق درآورده بود. گفتنی است، برگزاری برخی تجمعات علیه اسلام یا در راستای حمایت از برخی گروه‌های مخالف ترکیه، آنکارا را آزرده خاطر کرده است.  این در حالی است که سوئد برای عضویت در ناتو به موافقت ترکیه نیاز دارد.

خشم ترکیه از بی‌حرمتی به قرآن کریم در سوئد

خشم ترکیه از بی‌حرمتی به قرآن کریم در سوئد

 این اقدام شنیع اخیراً پس از آن صورت گرفت که پلیس سوئد مجوز تجمعی را برای امروز عصر صادر کرد که افراد حاضر در آن قصد داشتند قرآن را بسوزانند.

قریب به دویست تماشاگر از نزدیک، شاهد این رویداد شنیع و ضداسلامی بودند که یکی از دو برگزار کننده تجمع، صفحاتی از قرآن را پاره و کفش‌هایش را با آن پاک کرد و سپس آن را آتش زد.

در پی صدور مجوز برای اهانت به قرآن در سوئد، یک شهروند سوئدی در اقدامی شنیع به قرآن توهین کرد که با واکنش شدید دولت و جامعه مدنی ترکیه مواجه شد.

گفته می‌شود برخی از حاضران در اعتراض به این اقدام هتاکانه فریاد «الله الاکبر» سر دادند و یک نفر در حالی که تلاش می‌کرد به سمت شخص هتاک سنگ پرتاب کند، توسط پلیس بازداشت شد.

این اقدام خشم ترکیه را برانگیخته است. هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در توئیتی این اقدام را محکوم کرد و گفت که اجازه دادن به اعتراضات ضد اسلامی به نام آزادی بیان «غیرقابل قبول» است.

پلیس سوئد فعلا شخص هتاک را به «تحریک یک گروه قومی یا ملی» و «نقض ممنوعیت آتش‌سوزی» متهم کرده و تحت بازجویی قرار داده است.

به نظر می‌رسد این اقدام زمینه را برای گفتگوی سازنده بین آنکارا و استکهلم و پذیرش عضویت سوئد در ناتو دشوارتر خواهد نمود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.