5/5 - (1 امتیاز)

گفتگوی تلفنی پاشینیان با اردوغان ، اوایل ژوئن بود که پاشینیان برای شرکت در مراسم تحلیف اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه به آنکارا سفر کرد و از اولین رهبرانی بود که انتخاب مجدد رئیس جمهور ترکیه را تبریک گفت. این دو اقدتم وی موجب بهت ارامنه افراطی و البته حامیان او در پاریس شد.

اکنون هم  و همزمان با مرگ چهار ارمنی در درگیری با نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز چهارشنبه هفتم تیر ماه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تماس تلفنی برقرار کرد.

گفتگوی تلفنی پاشینیان با اردوغان

گفتگوی تلفنی پاشینیان با اردوغان

دفتر پاشینیان اعلام کرد که پاشینیان و اردوغان، درباره روند عادی سازی روابط دوجانبه رایزنی کردند. موج اخیر روند تنش‌زدائی بین ارمنستان و ترکیه، به زلزله مهیب قهرمان ماراش باز می‌گردد که پس از آن ارمنستان ضمن ابراز همدردی با مردم ترکیه، طی اقدامی دور از انتظار بسته‌های حمایتی برای زلزله‌زدگان ترک ارسال کرد و ترکیه نیز با بازگشایی مرز مشترک خود با ارمنستان، این کمک‌های بشردوستانه را از ارامنه پذیرفت.

طی این گفتگو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه به نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت: اقدامات اعتمادسازی برای عادی سازی روابط بین آنکارا و ایروان باید ادامه یابد. همچنین پاشینیان در تماسی تلفنی عید قربان را به اردوغان و مردم ترکیه تبریک گفت.

رئیس جمهور ترکیه نیز ابراز امیدواری کرد که عید قربان، صلح، آرامش و برکت را برای همه به‌ویژه مردم منطقه به ارمغان آورد.

در این گفتگوی تلفنی به روابط دوجانبه نیز پرداخته شد و اردوغان گفت که اقدامات اعتمادسازی قابل توجهی در روند عادی‌سازی روابط ترکیه و ارمنستان انجام شده است و باید ادامه یابد.

به نظر می‌رسد پاشینیان قصد دارد در قالب پلتفرم ۳+۳ به طور همزمان روابط خود با هر دو همسایه بلافصل (جمهوری آذربایجان و گرجستان) و البته سه همسایه بزرگ و قدرتمند منطقه قفقاز جنوبی ( جمهوری اسلامی ایران، جمهوری ترکیه و فدراسیون روسیه) را عادی سازد و دست از ادعاهای ارضی نسبت به همسایگان بردارد.

گفتنی است که اخیرا طی اقدامی عقلایی و دور از انتظار، نقشه جعلی ارمنستان بزرگ که شامل چندین استان ایران، آذربایجان، گرجستان و ترکیه می‌شد، از ایستگاه متروی مرکزی ایروان برچیده شد. هر چند برخی از ارامنه تندرو، علاوه بر کشورهای مذکور نسبت به تمامیت ارضی عراق، سوریه و لبنان هم چشم طمع دارند و معتقدند همه یا بخش‌هایی از این کشورها هم متعلق به ارامنه است. روشن است که پاشینیان در مواجهه با این گروه‌های تندرو، کار سختی در پیش دارد. و حتی بیم آن می‌رود که علی‌رغم حمایت دانشجویان و قشر تحصیلکرده ارمنی، پاشینیان هم همچون سلف خود به دست نیروهای افراطی ارمنی ترور شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.