5/5 - (1 امتیاز)

موج واکنش‌ها در عراق به اقدام هتاکانه سوئد ، در پی اهانت تحت لوای قانون به قرآن کریم در سوئد، دفتر آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان، نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره تعرض به نسخه ای از قرآن کریم با مجوز پلیس سوئد ارسال کرد که در بخشی از آن آمده است که احترام به آزادی بیان به هیچ وجه صدور مجوز چنین اقدام شرم آوری را توجیه نمی کند.

همچنین درپی هتک حرمت ساحت مقدس قرآن کریم در سوئد، شهروندان عراقی امروز پنجشنبه به سمت سفارت سوئد در بغداد حرکت کرده و در اعتراض به اجازه دولت استکهلم برای اهانت به قرآن کریم، به سفارت این کشور حمله کرده و خواهان اخراج سفیر شدند.

همچنین رهبر جریان صدر عراق امروز(پنجشنبه) در نخستین اقدام عربی علیه هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، خواستار برپایی تظاهرات گسترده خشم دربرابر سفارت این کشور در بغداد شد.

موج واکنش‌ها در عراق به اقدام هتاکانه سوئد

موج واکنش‌ها در عراق به اقدام هتاکانه سوئد

به نقل از سومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: اگر آزادی بیان در سطح جهانی و در عراق تضمین شده است، مومنان باید از طریق تظاهرات گسترده خشم در برابر سفارت سوئد در عراق نظرات و عقاید خود را درباره آتش زدن قرآن در مقابل مساجد و سفارتخانه ها اعلام کنند.

وی گفت، باید تظاهراتی با درخواست اخراج سفیر سوئد و قطع روابط با این کشور در برابر سفارت سوئد در بغداد برگزار شود.

تظاهرات کنندگان عراقی ابتدا در مقابل ساختمان سفارت سوئد در منطقه الصالحیه مرکز بغداد تجمع کرده و علیه اجازه دولت سوئد برای هتک حرمت قرآن کریم شعار داده و این اقدام را محکوم کردند و در ادامه با شکستن وروی سفارت، وارد حیات آن شدند. آنها همچنین خواهان اخراج سفیر سوئد از کشورشان شدند.

این درحالی است که رئیس شورای عالی قضایی امروز پنجشنبه دستور داد تا شخص عراقی الاصلی که در سوئد اقدام به سوزاندن قرآن کریم کرده است، تحت پیگرد قانونی قرار گیرد و اقدامات قانونی لازم برای استرداد وی به عراق انجام شود.

«فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق دستور داد تا بر اساس مفاد ماده ۱۴ قانون مجازات عراق علیه یک عراقی الاصل که در سوئد اقدام به سوزاندن قرآن کریم کرده است، اقدامات قانونی انجام شود.

شورای عالی قضایی عراق با صدور بیانیه ای با اعلام دستور رئیس این شورا برای انجام اقدامات لازم جهت بازگرداندن این شخص به عراق افزود:‌ زیدان به دادسرای عمومی عراق دستور داد تا با هماهنگی دادسرای اول الکرخ ، مراحل قانونی برای درخواست استرداد این فرد تکمیل و طبق قانون محاکمه شود.

پیشتر وزارت امور خارجه عراق، اقدام مقامات سوئدی برای اجازه دادن به یک افراط گرا جهت سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم را محکوم کرده بود.

وزارت خارجه عراق با تاکید بر اینکه این اتفاقات احساسات مسلمانان سراسر جهان را جریحه دار می کند و اقدام تحریک آمیز خطرناکی است، از جامعه بین المللی خواست که مسئولیت های خود را برای توقف چنین اقدامات غیرقابل قبول و رد هر گونه رفتارهای افراط گرایی و نفرت انگیز را بر عهده بگیرد و از آن جلوگیری کنند و عاملان آن را محاکمه کنند.

«باسم العوادی» سخنگوی دولت عراق نیز تاکید کرد که دولت عراق اقداماتی را که برخی از بیماران روانی و افراطی در خصوص سوزاندن مکرر نسخه های قرآن کریم انجام شده است به شدت محکوم و تقبیح می کند.

سخنگوی دولت عراق اضافه کرد: این اقدامات منعکس کننده روحیه پرخاشگرانه زشتی است که هیچ ربطی به آزادی بیان ندارد بلکه یک عمل نژادپرستی و تحریک آمیز، خشونت طلب و نفرت انگیز است.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات غیرمسئولانه با ارزش های والای انسانی و با اصول احترام به تنوع و اعتقادات دیگران که همواره مورد دفاع قرآن کریم بوده است و همه ادیان در سایه آن زندگی کرده اند در تضاد است.

وی افزود: دولت عراق معتقد است که این اقدام شنیع احساسات میلیون‌ها مسلمان را جریحه دار کرد و حتی خود مردم غرب را که از دیرباز از تنوع، احترام به عقاید دیگران، حمایت از ادیان و حقوق پیروان ادیان استقبال می کنند را آزرده خاطر کرد.

همچنین با توجه به حمایت گروه‌های کردی ساکن در سوئد و علی‌ الخصوص گروه تروریستی پ.ک.ک، سرکردگان مناطق شمالی عراق نیز در خصوص اعلام موضع نسبت به این اهانت وقیحانه، تحت فشار هستند. اما تا این لحظه هنوز اعلام موضع نکرده‌اند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.