ثبت امتیاز

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و عربستان ، چهارشنبه هفته گذشته در ادامه اهانت به مقدسات مسلمانان در سوئد به بهانه آزادی بیان، پلیس این کشور مجوز برای اهانت به قرآن کریم را هم‌زمان با آغاز تعطیلات عید قربان مسلمانان صادر کرده بود. این اقدام موهن و اسلام‌ستیزانه، موجب واکنش گسترده در جهان اسلام شد.

 روز شنبه دهم تیرماه ۱۴۰۲، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به صورت تلفنی پیرامون مقدمات نشست اضطراری کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی که قرار است در جده برگزار ‌شود، بحث و تبادل نظر کردند.

پس از اقدامات هتاکانه دولت سوئد، سازمان همکاری اسلامی در مقر خود در جده عربستان نشستی اضطراری با محوریت قرآن سوزی در سوئد برگزار می‌کند. این نشست به دعوت عربستان به عنوان رئیس دوره ای اجلاس سران کشورهای اسلامی، هفته آینده در مقر خود در جده تشکیل خواهد شد. این نشست برای بررسی حادثه سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم در سوئد در روز اول عید قربان رخ داد، برگزار می شود. در این نشست قرار است در خصوص تدابیر مقابله با این اقدامات ناپسند و بیان موضع واحد در برابر هتک حرمت به قرآن کریم بحث و بررسی شود.

گفتنی است که  به دنبال هتک حرمت قرآن کریم توسط یک شهروند افراطی سوئدی ، تعدادی از کشورهای اسلامی خواستار  برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی ‌شدند. و بر همین اساس، رسانه‌های رسمی عربستان سعودی از نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در روز یکشنبه در شهر جده در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد خبر دادند.

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و عربستان

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و عربستان

فیدان و بن‌فرحان همچنین تعدادی از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی  را مورد بررسی قرار دادند. وزرای خارجه عربستان سعودی و ترکیه همچنین درباره مبارزه با اسلام‌ ستیزی و همکاری در زمینه مسائل منطقه گفت‌و‌گو کردند.

 خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز به نوبه خود اعلام کرد که در جریان این تماس راه‌های تقویت و توسعه روابط بین دو کشور ترکیه و عربستان سعودی و همچنین تحکیم هماهنگی‌های دو جانبه در همه زمینه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هفته گذشته یک شهروند افراطی سوئدی به نام «سالوان مومیکا» با سوزاندن قرآن کریم در برابر یک مسجد در پایتخت سوئد گفت: حفاظت از قانون اساسی کشور مهمتر از ممنوعیت آتش سوزی است!

این اهانت شهروند مذکور سوئدی به قرآن کریم که تحت حمایت مقامات و نهادهای رسمی این کشور انجام شد با واکنش مسلمانان جهان و کشورهای مختلف اسلامی و عربی همراه بود که به شدت این عمل زشت و نژادپرستانه غرب را محکوم کردند. البته این نخستین بار نیست که سوئدی‌ها به اسلام و مقدسات آن اهانت می‌کنند. «راسموس پالودان» سیاستمدار راست افراطی سوئدی بهمن ماه گذشته با اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و اهانت به مسلمانان، این کتاب آسمانی را در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد به آتش کشید.

شایان ذکر است روابط ترکیه و عربستان سعودی از نظر ماهیت شبیه به ترن هوایی است که در دو دهه گذشته فراز و نشیب های ناگهانی زیادی داشته است. مناسبات میان آنکارا و ریاض در دهه ۲۰۰۰ نسبتاً صمیمانه بود؛ اما در دهه ۲۰۱۰ شاهد رکود شدید بودیم. با شروع دهه ۲۰۲۰ هر دو کشور برای بهبود روابط همکاری خود را با یکدیگر گسترش داده اند.

روابط نزدیک با عربستان سعودی به اردوغان در احیای اقتصاد ترکیه و مقابله با تورم سرسام آور کمک خواهد کرد. هر دو کشور در ماه مارس با در نظر گرفتن این هدف قراردادهای اقتصادی متعددی امضا کردند. و صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی، از اواخر سال میلادی گذشته روند سرمایه‌گذاری در ترکیه را مجددا به جریان انداخته است.

روابط عربستان و ترکیه از سال گذشته در حال گرم شدن است و در اسفندماه سال گذشته نیز اولین نشست مشترک بازرگانی عربستان و ترکیه با امضای ۸ توافق‌نامه برگزار شده بود. این نشست که اتحادیه اتاق‌های بازرگانی دو کشور آن را برگزار کرده‌اند در حاشیه نمایشگاهی به وسعت ۷ هزار متر مربع برای عرضه محصولات صنعتی و آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی و محصولات کشاورزی و پوشاک و مصالح ساختمانی ترکیه در عربستان برگزار شد و گام بزرگی برای ارتقای روابط تجاری دو طرف به شمار می‌رفت.

همچنین در تیرماه سال گذشته، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در سومین ایستگاه از سفرهای منطقه‌ای خود وارد ترکیه شد و مورد استقبال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آنکارا قرار گرفته بود. پس از این سفر، دو کشور در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «در مذاکرات هیئت سعودی و ترکیه‌ای تسهیل مبادلات تجاری بین آنکارا و ریاض مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دو کشور تمایل خود را برای توسعه طرح‌ها در زمینه انرژی ابراز کردند.» طبق این بیانیه، آنکارا صندوق‌های سرمایه گذاری سعودی را به سرمایه گذاری در شرکت‌های نوپای ترکیه دعوت کرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.