ثبت امتیاز

هشدار قرمز آنکارا نسبت به سفر به فرانسه ، پس از مدتی سکوت، آتش اعتراضات در فرانسه دوباره شعله‌ور شد. در پی اعتراضات مردمی در فرانسه و درگیری پلیس این کشور با مردم و متشنج شدن اوضاع این کشور، ترکیه از شهروندان خود خواست به فرانسه سفر نکنند.

در همین رابطه، سفارت ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای در سراسر فرانسه درحال برگزاری است. این اعتراضات منجر به اختلال در حمل و نقل و خدمات عمومی مختلف و اعمال خشونت آمیز شده است که به ساختمان‌های عمومی، اموال خصوصی و زیرساخت‌ها آسیب وارد کرده است.

سفارت ترکیه در پاریس به اتباع ترکیه‌ای که قصد سفر به فرانسه را دارند هشدار داد که در بحبوحه اعتراضات خشونت آمیز ادامه دار در این کشور محتاط باشند.

هشدار قرمز آنکارا نسبت به سفر به فرانسه

هشدار قرمز آنکارا نسبت به سفر به فرانسه

در بیانیه سفارت ترکیه در پاریس تاکید شده است: با توجه به این رویداد‌ها توصیه می‌شود. شهروندان ما مقیم فرانسه، به ویژه پاریس، یا کسانی که قصد سفر به فرانسه را دارند، حداکثر احتیاط را به خرج دهند، از مناطق احتمالی اعتراضی و مجاورت آن‌ها اجتناب کنند و از طریق اطلاعیه‌های مقامات محلی، سفارت ترکیه، به طور منظم بر توسعه حوادث احتمالی نظارت کنند.

گفتنی است که این اعتراضات پس از قتل یک نوجوان ۱۷ ساله که از دستور پلیس راهنمایی و رانندگی در حومه پاریس در نانتر در استان ایل دوفرانس سرپیچی کرد، آغاز شده است. تاکنون بنابر اعلام منابع فرانسوی بیش از ۱۵۰۰ معترض دستگیر شدند و چند ده فروشگاه، ساختمان دولتی و خصوصی و اتومبیل‌های عمومی خسارت وارد شده است.

اما علل این اعتراضات و جنبش جلیقه زردها در فرانسه عمیق‌تر از یک اتفاق خونین است، مردم فرانسه به شکل جزایری دور از هم اما متفق‌القول در خصوص ناکارآمدی و شکست دولت امانوئل مکرون در حل مشکلات کشور خود هستند، اما بدیهی هم برای عبور از وی ندارند. نظام بازنشستگی، ناامیدی جوانان، مسائل پیرامون مهاجران و حقوق اقلیت‌ها و ضرورت بازتعریف هویت ملی فرانسویان، این قدرت سابق اروپایی را به ورطه فروپاشی از درون سوق می‌دهد.

همچنین نباید از نظر دور داشت که دولت ترکیه انتقام مواضع سرسختانه پاریس در مواجهه با حادثه تروریستی داعش در استانبول را در سال میلادی گذشته را به نوعی می‌خواهد جبران کند. و این بیانیه سفارت ترکیه در پاریس، به نوعی حالت تلافی‌جویانه دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.