ثبت امتیاز

ارتقای سطح روابط دیپلماتیک قاهره و آنکارا به سفیر ، روابط ترکیه و مصر از زمان کودتای ارتش این کشور به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح السیسی علیه «محمد مرسی»، اولین رئیس جمهور منتخب مصر در سال 2013 قطع شد و این دو کشور دوره‌ای متشنج را پشت سر گذاشت و با مرگ مرسی در زندان که اردوغان او را شهید لقب داد، به اوج رسید.

در جریان جام جهانی قطر بود که اردوغان و سیسی، رؤسای جمهور ترکیه و مصر حاضر به دیدار شدند که اولین دیدار آن‌ها بعد از یک دهه تنش بود که نشان از عزم دو کشور برای آب کردن یخ روابط بین خود بود.

طی روزهای اخیر، پس از آنکه منابع غیررسمی ترکیه‌ای خبر از تبادل سفیر با قاهره دادند، وزارت امور خارجه مصر نسبت به این اخبار و شایعات واکنش نشان داد. وزارت خارجه مصر امروز سه شنبه اعلام کرد که این کشور و ترکیه بعد از یک دهه قطعی روابط بین دو کشور، سطح روابط خود را به سطح سفرا ارتقاء داده‌اند. وزارت خارجه مصر با اعلام تعیین سفیر جدید در ترکیه بعد از حدود یک دهه قطعی روابط، اعلام کرد که احیای روابط منجر به تحقق منافع ملت دو کشور «برادر» می‌شود.

ارتقای سطح روابط دیپلماتیک قاهره و آنکارا به سفیر

ارتقای سطح روابط دیپلماتیک قاهره و آنکارا به سفیر

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: «هدف از ارتقای سطح روابط دیپلماتیک بین مصر و ترکیه بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی خود است تا منافع دو ملت برادر محقق شود.»

وزارت امور خارجه مصر گفته که «عمرو الحمامی» را به عنوان سفیر خود در آنکارا تعیین و ترکیه نیز متقابلا «صالح موتلوشن» را به عنوان سفیر خود در قاهره تعیین کرده است.

موتلوشن پیشتر کاردار سفارت ترکیه در قاهره بود که بعد از بهبود روابط بین دو کشور به عنوان سفیر ارتقا گرفت. به دنبال بیانیه وزارت خارجه مصر، وزارت خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای مشابه از ارتقای روابط خود با قاهره خبر داد.

البته زلزله مهیب قهرمان ماراش در کنار میانجیگری امیر قطر، دو عامل تسریع کننده بهبود روابط طی دو سال میلادی اخیر بودند، نهایت بعد از سال‌ها، تحولات سیاسی و منطقه در حوزه شرق دریای مدیترانه و اوضاع بد اقتصادی روز افزون مصر، دو کشور را بر آن داشت که در روابط خود تجدید نظر کنند و در جریان زلزله اخیر ترکیه و شمال سوریه، سامح الشکری، وزیر خارجه مصر به ترکیه سفر و از مناطق زلزله زده بازدید کرد.

چندی پیش هم دیلی صباح خبر داد که رئیس جمهور مصر این تابستان به ترکیه سفر می‌کند. منابع و رسانه‌های ترکیه از دعوت رسمی رئیس جمهور این کشور از همتای مصری خود برای سفر به ترکیه خبر دادند و گفت احتمالا در ماه های آتی وزیر خارجه این کشور به مصر سفر کند.

روزنامه ترکیه‌ای دیلی صباح نوشت که رئیس جمهور مصر از سوی همتای ترک خود به سفر رسمی به ترکیه دعوت شده است و سیسی در جریان تماس تلفنی برای تبریک به اردوغان، از این پیشنهاد او استقبال کرده است.

صالح موتلو شَن، کاردار ترکیه در قاهره نیز خبر دعوت رسمی اردوغان از سیسی برای سفر به ترکیه را تأیید کرده است. گفته میشود این سفر احتمالا بعد از عید قربان انجام شود.

موتوشن به راشا تودی عربی نیز گفته است که هاکان فیدان، وزیر خارجه جدید ترکیه احتمالا طی سه ماه آتی، به مصر سفر می‌کند. او خاطر نشان کرد که فیدان، رئیس سابق سازمان اطلاعات ترکیه (میت) در فرایند احیای روابط متشنج مصر و ترکیه نقش بسزایی داشته است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.