5/5 - (1 امتیاز)

سفر امیرعبداللهیان به نشست وزاری امور خارجه جنبش عدم تعهد ، دیشب بود که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در جمهوری آذربایجان دقایقی قبل در رأس هیأتی سیاسی راهی باکو محل برگزاری این نشست شد.

 نشست وزیران جنبش عدم تعهد (نم) با عنوان «جنبش عدم تعهد: متحد و استوار در مواجهه با چالش‌های نوظهور» به میزبانی جمهوری آذربایجان از صبح امروز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه به مدت دو روز در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز به کار کرد.

نشست وزرای جنبش عدم تعهد (نم) با عنوان «جنبش عدم تعهد: متحد و استوار در مواجهه با چالش‌های نوظهور» چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیر ماه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در این نشست و ایراد سخنرانی با برخی همتایان و از جمله همتای آذربایجانی خود دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. وزیر خارجه همچنین در حاشیه این اجلاس در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد و نشست گروه دوستان منشور شرکت خواهد کرد.

سفر امیرعبداللهیان به نشست وزاری امور خارجه جنبش عدم تعهد

سفر امیرعبداللهیان به نشست وزاری امور خارجه جنبش عدم تعهد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه برای شرکت در این نشست شب گذشته در رأس هیأتی وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد. وی ضمن ایراد سخنرانی در این نشست در حاشیه آن با برخی مقامات شرکت کننده دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. وی همچنین در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد و نشست گروه دوستان منشور هم شرکت خواهد کرد. وزیر امور خارجه ایران آنگونه که ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز دوشنبه ۱۲ تیرماه گفت قرار است در این سفر با «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

امیرعبداللهیان در حاشیه این نشست با «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه دیدار و احوالپرسی کرد. این نخستین دیدار وزرای خارجه بعد از تصدی هاکان فیدان به عنوان وزیر خارجه جدید ترکیه است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۴ خرداد ماه در تماس تلفنی با «هاکان فیدان»، وزیر امور خارجه جدید ترکیه، ضمن تبریک انتصاب وی، ابراز امیدواری کرده بود که همکاری‌های نزدیک بین دو کشور در دوره جدید تداوم و ارتقاء پیدا کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت‌وگوی کوتاهی با «دنیس مونکادا» همتای نیکاراگوئه‌ای خود در حاشیه این نشست داشت.

پیش از این هم، امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با فیدان، ضمن دعوت از همتای ترکیه‌ای خود برای سفر به تهران، لزوم شتاب بخشیدن به برنامه گسترش مناسبات دوجانبه را مورد تأکید قرار داد. هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه نیز ضمن ابراز تشکر از پیام تبریک وزیر امور خارجه ایران، اهمیت استمرار گفت‌وگوها و همکاری‌های خوب جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در زمینه دوجانبه و‌ منطقه‌ای را مورد اشاره قرار داد و آمادگی خود برای کمک به توسعه مناسبات فیمابین دو کشور در دوره پیش رو را اعلام کرد. وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که در اولین فرصت به تهران سفر خواهد کرد.

همچنین نباید از نظر دور داشت که در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمعه نهم تیر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با «حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی پیشنهاد کرد که نشست اضطراری شورای وزیران خارجه سازمان همزمان با نشست وزرای خارجه عدم تعهد در باکو، برای رسیدگی به هتک حرمت قرآن کریم برگزار شود. این پیشنهاد امیرعبداللهیان با استقبال فیدان و بایراموف مواجه شد.

همچنین وزیر خارجه کشورمان همچنین در حاشیه این اجلاس در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد و نشست گروه دوستان منشور شرکت خواهد کرد.

از سویی دیگر، نشست کارشناسان ارشد جنبش عدم تعهد نیز طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۲ و ۱۳ تیر ماه در باکو برگزار شد و «رضا نجفی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در رأس هیأت کارشناسی ایران در این نشست شرکت کرده است.

گفتنی است که جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان چهارم تیر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی با تأکید بر ارتباط مستقیم طرفین در حوزه‌های مختلف، نسبت به توسعه بیش از پیش مناسبات و حل و فصل برخی مسائل باقیمانده در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد. امیرعبداللهیان اول دی ماه ۱۴۰۰ و به منظور انجام دیداری دوجانبه سفری یک روزه به باکو داشت.

همچنین در آخرین گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه جمهوریاسلامیایرانوجمهوریآذربایجان، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تأکید زیادی بر ضرورت مشارکت ایران در عالی‌ترین سطح در این اجلاس داشت و هم به دلیل اهمیتی که ایران برای جنبش عدم تعهد قائل است، هم به دلیل اهمیتی که برای روابط دوجانبه با آذربایجان قائل است و هم در پاسخ به دعوت و تأکید همتای آذری برای مشارکت فعال، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه وعده داده بود در رأس هیأتی در اجلاس شرکت می‌کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.