5/5 - (1 امتیاز)

سرسختی اردوغان در برابر فشارهای پذیرش عضویت سوئد ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه دوشنبه بود که گفت تا زمانی که سوئد به میزبانی از گروه‌های تروریستی و ضد ترکیه پایان ندهد، نباید انتظار موافقت آنکارا با عضویت خود در ناتو داشته باشد.

حال نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اقدامات کشور سوئد برای جلب رضایت آنکارا و احراز شرایط پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) را ناکافی خواند.

همزمان با شدت گرفتن فشارهای کشورهای اروپایی بر ترکیه برای موافقت کردن با درخواست سوئد جهت پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، آنکارا بار دیگر شرط خود برای پذیرش این مهم را تکرار کرد.

رئیس جمهور ترکیه گفت تا زمانی که سوئد به میزبانی از گروه‌های تروریستی و ضد ترکیه پایان ندهد، نباید انتظار موافقت آنکارا با عضویت خود در ناتو را داشته باشد.

سرسختی اردوغان در برابر فشارهای همه‌جانبه برای پذیرش عضویت سوئد

اردوغان در گفتگوی تلفنی با مارک روته نخست وزیر هلند گفت: سوئد با ایجاد تغییراتی در قانون مبارزه با تروریسم در مسیر درست گام برداشته اما همچنان از حامیان سازمان تروریستی پ.ک.ک و شاخه های دیگر این تشکیلات به شمار می رود چرا که اعضای آنها همچنان به فعالیت خود در سوئد ادامه داده و آزادانه به تظاهرات علیه ترکیه می پردازند.

وی با اشاره به انجام اقدامات تحریک آمیز دیگر از جمله اهانت به مقدسات مسلمانان و آتش زدن کتاب آسمانی قرآن کریم در سوئد افزود: مشروعیت بخشیدن به حملات علیه قرآن، کتاب مقدس مسلمانان در سوئد به بهانه آزادی اندیشه، قابل قبول نیست و آنچه انجام شده آشکارا یک اقدام مجرمانه و غیرقابل قبول است.

در تاریخ ۱۸ می سال ۲۰۲۲ بود که پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس و آغاز جنگ اوکراین، دولت‌های سوئد و فنلاند رویکرد عدم تعهد نظامی خود در قبال ناتو را تغییر داده و خواستار عضویت در این ائتلاف نظامی شدند. در واقع، پس از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، دو کشور فنلاند و سوئد درخواست عضویت در ناتو را ارائه کردند که این درخواست باید به تایید تمام ۳۰ عضو این پیمان نظامی برسد.

ترکیه از زمان ارائه این درخواست، با اعلام شروطی از این دو کشور خواست که از “مخالفان کُرد و حامیان پ.‌ک.‌ک” در کشورشان میزبانی نکرده و از آنها حمایت نکنند و افراد مظنون را به ترکیه تحویل دهند.

اقدام موهن یک نماینده تندرو مجلس سوئد در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم و آتش زدن قرآن کریم در آن محل نیز به پیچیده‌تر شدن موضوع درخواست عضویت این کشور شبه جزیره اسکاندیناوی افزود.

پس از این اقدام موهن، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که اقدام این فرد با مجوز دولت این کشور انجام شده و دیگر استکهلم نباید انتظار حمایت ترکیه از پیوستن این کشور به ناتو را داشته باشد.

برای حل مساله اختلاف این دو کشور با ترکیه بر سر عضویت در ناتو کارگروهی با نظارت دفتر مرکزی ناتو تشکیل شد و بر اساس توافق انجام شده، فنلاند شرایط ترکیه را پذیرفت و به عضویت ناتو درآمد اما سوئد از پذیرفتن شرایط ترکیه سر باز زد.

در پی آتش زدن دوباره قرآن کریم در سوئد، ترکیه اعلام کرد که با این شرایط سوئد نباید انتظار تایید درخواست عضویت در ناتو را داشته باشد.

آنکارا خواستار تحویل ۱۳۰ نفر از مخالفان دولت ترکیه برای موافقت با عضویت سوئد در ناتو است که هم‌اکنون در این کشور ساکن بوده و اغلب هم جزو معارضان کُرد و متهمان مشارکت در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه هستند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در تماس تلفنی با هاکان فیدان همتای ترکیه‌ای خود از آنکارا خواست تا با درخواست پیوستن سوئد به ناتو موافقت کند.

تلاش‌های دیپلماتیک برای جلب حمایت ترکیه از پیوستن سوئد در حالی شدت گرفته است که سران این ائتلاف نظامی هفته آینده در لیتوانی تشکیل جلسه می‌دهند.

امروز قرار است وزرای خارجه ترکیه، سوئد و فنلاند در بروکسل دیدار کرده و در خصوص درخواست عضویت سوئد در ناتو رایزنی کنند ولی با توجه به زمان کم یک هفته‌ای تا برگزاری اجلاس سران ناتو در لیتوانی و عدم امکان تایید درخواست استکهلم، عضویت سوئد در ناتو یکی از موضوعات اولویت دار در اجلاس سران ویلنیوس لیتوانی خواهد بود.

آنکارا به صراحت اعلام کرده است که اگر اقدامات اعلام شده از سوی ترکیه انجام نشود، چراغ سبز برای عضویت سوئد در ناتو نشان نخواهد داد.

علاوه بر ترکیه، مجارستان نیز اعلام کرده است که مخالف عضویت سوئد در ائتلاف ناتو بوده و در این روند با ترکیه هم‌رای است.

گفتنی است که فنلاند در ماه آوریل به ناتو ملحق شد اما دولت ترکیه به دلیل نگرانی‌های امنیتی همچنان مانع عضویت سوئد در این ائتلاف نظامی می‌شود. در ماه جاری آنکارا بار دیگر گفت که سوئد باید تجمعات و راهپیمایی‌های ضد ترکیه در استکهلم را سرکوب کند تا موافقت این کشور را کسب نماید.

استکهلم معتقد است که سوئد اخیراً قانون جدیدی را برای سخت‌تر کردن تأمین مالی یا حمایت از گروه‌های تروریستی تصویب کرده که به گفته استکهلم، این قانون به معنای اجرای تعهدات توافقنامه با ترکیه است.

ترکیه معتقد است سوئد اعضای گروهک تروریستی «پ.ک.ک» پناه داده است. جدای از آنکارا، دولت مجارستان نیز هنوز با درخواست استکهلم برای عضویت در ائتلاف نظامی ناتو موافقت نکرده است. بر این اساس، وی در این‌باره اظهار داشت: «همه باید تایید کنند که سوئد نمی‌تواند با اجازه دادن به تروریست‌ها برای حضور در میادین مرکزی شهرهای خود، با ترکیه دوستی برقرار کنند». رئیس جمهور ترکیه تاکید دارد که «موضع ، انتظارات و وعده‌هایی که داده شده همه واضح بوده است. هم‌اکنون، ما از همان اصولی که سال گذشته گفتیم، دفاع می‌کنیم. ما فقط می‌خواهیم آنها به آنچه امضا کردند وفادار بمانند».

پیش از این نیز مقام‌های غربی ضمن اشاره به افزایش فشارها بر ترکیه برای موافقت کردن با درخواست عضویت سوئد در ناتو، گفتند که معلوم نیست در نشست آتی سران این ائتلاف نظامی گشایشی ایجاد شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.