ثبت امتیاز

حمایت اردوغان از پیوستن اوکراین به ناتو

نشست خبری امروز زلنسکی با رئیس جمهور ترکیه توام با حمایت این کشور از پیوستن اوکراین به پیمان امنیتی آتلانتیک شمالی بود. به گونه ای که اردوغان بیان داشت، کی یف شایسته عضویت در ناتو است و از این موضوع آنکارا حمایت می کند.

حمایت اردوغان از پیوستن اوکراین به ناتو

حمایت اردوغان از پیوستن اوکراین به ناتو

اولین سفر زلنسکی به استانبول و دیدار با مقامات ترکیه دارای حواشی زیادی بود. تلاش برای صادرات غلات تا جلب حمایت برای عضویت سوئد و کی یف در ناتو از دیگر مباحثی است که مورد توجه قرار گرفتند. این در حالی است که عملیات ویژه نظامی روسیه در عمق خاک اوکراین با هدف جلوگیری از پیوستن کی یف به ناتو بوده است. از طرفی دیگر، ترکیه به دلیل امنیت داخلی با هرگونه عضویت سوئد به ناتو مخالفت کرده و اکنون حمایت خود را از عضویت اوکراین در ناتو اعلام می کند. به نظر می رسد که ترکیه با ابراز این سیاست در تلاش است تا معامله ای را با روسیه در خصوص صادرات غلات از طریق گذرگاه های ترکیه که منافع زیادی برای این کشور دارد، انجام دهد.

 تا این لحظه روسیه نسبت به این موضع ترکیه واکنشی نشان نداده است و طبق ادعای اردوغان، رئیس جمهور روسیه طی هفته های آتی به ترکیه سفر خواهد کرد. براساس، نظر کارشناسان ترکیه علیرغم مواضع خود، پیوستن سوئد به ناتو را طی جلسه آینده سران این پیمان نظامی در مولداوی را پذیرفته و تلاش خواهد کرد تا اوکراین نیز به عضویت ناتو درآید که در این حالت اثرات نامطلوبی برای امنیت روسیه خواهد داشت.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.