5/5 - (18 امتیاز)
دکتر حامد روشن چشم

دکتر حامد روشن چشم

کارشناس ارشد مسائل ترکیه

08 مرداد 1402

مهمترین چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه پس از 2023

ترکیه، با جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر، یکی از کشورهای پیشرفته جهان در حوزه اقتصادی است. با این حال، همانطور که می‌دانید، هیچ کشوری در جهان نمی‌تواند از چالش‌های اقتصادی مستثنی باشد. در این تحلیل، به بررسی مهمترین چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه پس از سال ۲۰۲۳ و به قدرت رسیدن رجب طیب اردوغان پرداخته می شود. مهمترین چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه طی سال های آینده شامل کاهش رشد اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم، بحران بانکی، بحران صنعتی را بشمرد که به این موارد در پایین پرداخته خواهدشد.

۱- کاهش رشد اقتصادی: یکی از مهمترین چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه پس از سال ۲۰۲۳، کاهش رشد اقتصادی است. با توجه به وضعیت اقتصادی جهان و تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه، این کشور ممکن است با کاهش رشد اقتصادی مواجه شود، این در حالی است که ترکیه در تلاش است تا با بهره گیری از شرایط جدید جهانی بر این موضوع غلبه کرده و با افزایش تعاملات اقتصادی خود بخصوص کشورهای ثروتمند میزان اسیب پذیری خود را کاهش دهد.

۲- نوسانات نرخ ارز: نوسانات نرخ ارزی از دیگر چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه است. ترکیه به دلیل وابستگی به صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی، نرخ ارزی قوی را نیاز دارد. اما با توجه به نوسانات اخیر در بازار ارز، این چالش می‌تواند برای ترکیه جدی باشد. به گونه ای که این نوسانات نرخ ارز باعث افزایش نگرانی های اجتماعی و در نتیجه زمینه سازی بحران های اجتماعی شده است.

۳- بحران تورم: بحران اقتصادی از دیگر چالش هایی است که ممکن است در آینده برای ترکیه رخ دهد. این بحران می‌تواند به دلیل عوامل داخلی مانند بالا بودن نرخ تورم، کاهش رشد اقتصادی و یا عوامل خارجی مانند تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه رخ دهد. روشن است که نرخ تورم به طور مستقیم بر رفتار اقتصادی شهروندان موثر بوده و در نهایت چالش های اقتصادی را به مسائل امنیتی می تواند تبدیل کند.

۴- بحران بانکی: بحران بانکی از دیگر چالش های اقتصادی پیش روی ترکیه است. در صورتی که بانک‌های ترکیه با مشکلاتی مواجه شوند، این می‌تواند برای اقتصاد ترکیه پیامد‌های جدی داشته باشد. سیاست های غیر اصولی بانک ها باعث شده است تا رویکرد جدید دولت با خانه تکانی از بانک مرکزی شروع شود. بدین معنی که پیش از این الگوهای اقتصادی بانک مرکزی با ایرادات اساسی توام بوده است.

۵- بحران صنعتی: بحران صنعتی نیز از دیگر چالش هایی است که ممکن است در آینده برای ترکیه رخ دهد. در صورتی که صنایع ترکیه نتوانند با رقابت های جهانی سازگار شوند، این می‌تواند برای اقتصاد ترکیه مشکلاتی ایجاد کند. این در حالی است که عمده قدرت صنعتی ترکیه وابسته به تکنولوژی های غربی به خصوص شرکت های بزرگ خودروسازی است. این خود می تواند یک تهدید جدی و افزایش وابستگی ترکیه به غرب را توجیه کند.

در نتیجه، برای مقابله با این چالش‌ها، ترکیه نیاز به برنامه‌ریزی و استراتژی مناسب دارد. برای مثال، ترکیه می‌تواند با بهبود بخش خصوصی، ارتقای کیفیت زیرساخت‌های اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه صادرات، بهبود رشد اقتصادی خود را تضمین کند. همچنین، دولت ترکیه می‌تواند از سیاست‌های پولی و مالی مناسب، بهره بگیرد تا بتواند از بحران‌های احتمالی بانکی و اقتصادی پیشگیری کند. در کل، ترکیه با داشتن پتانسیل‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف، می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب، چالش‌های اقتصادی پیش روی خود را با موفقیت پشت سر بگذارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.