5/5 - (22 امتیاز)
مریم قاسم پور

مریم قاسم پور

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و شمال آفریقا

28 آبان 1402

نقش ترکیه درتوسعه تسلیحات اسرائیل

ترکیه به صنایع اسلحه سازی در اسرائیل فولاد می دهد یکی از زمینه هایی که همکاری اقتصادی نزدیک با اسرائیل را برقرار میکند صادرات فولاد است .

اسرائیل از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان صادرات فولاد را از ترکیه دریافت میکند ،ترکیه 65 درصد فولاد مورد نیاز اسرائیل را تامین میکند . فولاد یک ماده خام حیاتی برای صنایع تسلیحاتی و دفاعی است.تجهیزات حفاظت شخصی :زره های فولادی ،کلاه ایمنی و سایر تجهیزات حفاظتی برای محافظت ازسربازان درمیدان جنگ استفاده می شود .وسایل نقلیه زرهی :تانک ها،نفربرهای زرهی،وسایروسایل نقلیه زرهی ازطریق صفحات زرهی فولادی در برابرحملات گلوله و سایر پرتاب ها محافظت میکنن .وسایل نقلیه دریایی :کشتی های جنگی زیردریایی ها و سایر وسایل نقلیه نیروی دریایی ازمقادیر زیادی فولاد ساخته شده اند تا دوام و حفاظت را فراهم کنند.هواپیما ها،موشک ها و راکت ها ،پل ها و زیرساخت ها ،الکترونیک و حسگرها استفاده میشود .

نقش ترکیه درتوسعه تسلیحات اسرائیل نقش ترکیه درتوسعه تسلیحات اسرائیل

نقش ترکیه درتوسعه تسلیحات اسرائیل

درحالی که کشتارمداوم اسرائیل در نوار غزه علیه فلسطینی ها با واکنش های مختلفی روبه رو شده است و در ترکیه درخواست های مکرربرای تحریم شرکت های اسرائیلی وآمریکایی وجود دارد .با این وجود صادرات ترکیه به اسرائیل ازتاریخ 7اکتبر به بعد بالغ بر 260کشتی تجاری بوده است . و شرکت های محلی و ملی سرمایه گزاری های خود را در اسرائیل انجام میدهند . با توجه به آمارهای پایگاه داده تجارت بین الملل سازمان ملل متحد میزان صادرات ترکیه به اسرائیل تا نوامبر 2023میزان  7/3 میلیارد دلاربوده است . با توجه به موضع گیریهای تند اخیر اردوغان علیه اسرائیل برای همخوانی با احساسات جمعیت مسلمان ترکیه ،ترجیح اردوغان حفظ روابط پرتنش با اسرائیل است .در همین راستا او چراغ سبزی برای انتقال گاز طبیعی اسرائیل از طریق ترکیه به اروپا نشان داده است .امروزه اغلب گفته میشود که تمایل اسرائیل به اشغال نوار غزه نیز ناشی از منابع غنی گاز طبیعی درسواحل غزه است ،اردوغان چند روز پیش از حمله 7اکتبر نیز خبرخوب عملیات حفاری مشترک با اسرائیل را اعلام کرده بود .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.